Onychofágie je kompulzivní zlozvyk kousání si nehtů. Tato choroba se objevuje nejčastěji u dětí, ale naštěstí drtivá většina z nich z tohoto zlozvyku vyroste. I přesto ale existuje velká část dospělých (15%), kteří si své nehty koušou pravidelně. Proč? Důvodů je několik: strach, úzkost, hyperaktivita či nízké sebevědomí. Mnoho lidí neví, že kousání nehtů není jen estetickým problémem, ale také problémem mentálním. Předtím, než vám řeknu, jak se o pokousané nehty starat, vám zde vypíši rizika přespřílišného kousání. Také se vám pokusím pomoci s vaší sebekontrolou. Vím o čem mluvím, jelikož jsem si nehty spoustu let taky kousala! Zde jsou mé metody pro skoncování s tímto zlozvykem!
Pokousané nehty: rizika
Škaredé ruce – jasný výsledek kousání nehtů – jsou něčím, čeho si lidé kolem vás okamžitě všimnout. Problém je daleko komplexnější, než se na první pohled zdá a nejedná se jen o estetický problém. Problémy s kousáním nehtů mohou vést i k poškození zubů, deformitám čelisti a také k zánětům. Dalšími riziky jsou záněty GIT, plísňové infekce a parazitické choroby. Zní to neuvěřitelně? Možná ano, ale je proto důvod, jelikož oblast mezi nehty a prsty je optimálním místem pro množení mikroorganismů. Výsledkem kousání nehtů po mnoho let bude nevratné poškození nehtového lůžka. Čeho se ještě bát? Zánětu kostní dřeně článků prstů.
Kousání nehtů: Jak s tímto zlozvykem skoncovat? Mé ozkoušené metody:
Sama jsem se přesvědčila o tom, že neexistuje žádná univerzální metoda skoncování se zlozvykem kousání nehtů. Existuje ale mnoho triků, které vám s řešením tohoto problému mohou pomoci.
Lak na nehty proti kousání
Jakmile si tento lak nanesete na nehty, měly by mít ihned nesmírně hořkou chuť, což by vás mělo od jejich kousání odpuzovat. Musím říct, že u mě tato metoda nefungovala, jelikož jsem si na hořkou chuť brzy zvykla 😀
Kousání nehtů a změna návyku
Pokud máte neustálou potřebu něco dělat se svými nehty, zkuste se o ně namísto kousání starat. Doposud nemohu opustit svůj byt, aniž bych sebou neměla manikúrní set. Proto, kdykoliv cítím potřebu kousnout si do nehtu, sáhnu po pilníčku. Kromě toho jsem se snažila zlepšit stav mých kutikul a zabránit jejich vysušování za pomoci kondicionérů a přírodních olejů.
Odvedení pozornosti od kousání nehtů
Mnoho lidí mi radilo, abych kousala do čehokoliv jiného, než do svých nehtů. Např. jsem měla začít žvýkat žvýkačky. A to jsem zkusila! Kdykoliv jsme pocítila potřebu okousat si nehty, sáhla jsem po sušeném ovoci, slunečnicových semínkách a jiných svačinkách. Také jsem zkusila držet v ruce nějaké předměty, jako např. stresový míček, atd. Moc to u mě nefungovalo.
Kousání nehtů a prodlužovaní nehtů
Také jsem vyzkoušela gelovou a akrylovou manikúru. Je pravda, že oba typy prodloužení nehtů sice škodí nehtovému lůžku, na druhou stranu ale odrazují od kousání nehtů. Efektivně mě před kousáním chránila myšlenka na to, kolik prodloužení nehtů stálo.
Jak pečovat o pokousané nehty?
Pokousané nehty jsou nesmírně slabé a proto potřebují čas na obnovu. Pokud tento zlozvyk trvá dlouho a všimli jste si změny tvaru či dokonce barvy, pak je na čase vystavit je cílené péči.
Nůžky a pilník
První měsíc byste měly udržovat nehty co nejkratší. Pravidelně si je stříhejte, což vám pomůže s jejich posílením.
Kondicionéry na nehty a přírodní oleje
Jaké další produkty by mohly pomoci posílit poškozené nehtové lůžko? Asi vás nepřekvapí, že řeknu, že je třeba sáhnout po pokročilých produktech pro péči o nehty. Příkladem mohou být nehtové kondicionéry, které si můžete zakoupit v drogerii. Ty je nutné aplikovat ob den. Po asi týdnu můžete začít užívat bezbarvý lak na nehty. Další skvělou metodou je užívání přírodních olejů. Díky nim budou nehty silnější, pružnější, lesklejší a rozjasněné.
Péče o kutikuly
Kutikuly jsou stejně důležité, jako samotné nehty. Pro jejich změkčení můžete užívat speciální produkty pro péči o nehty, které mají za cíl efektivní výživu a ochranu. Kutikuly by měly být co nejlépe hydratované, proto nikdy nezapomeňte na krém na ruce. Co se odstranění kutikul z nehtového lůžka týče, nejsnazší je aplikovat speciální produkt odpovědný pro změkčení kutikul a následně je zmáčknout za pomoci speciální tyčinky na kutikuly. Snažte kutikuly neroztahovat, jelikož to povede k jejich vysušení.
Obnova a dieta pro krásné nehty
To, jak naše nehty vypadají, je určeno také jídlem, které konzumujeme. Pokud chcete pomoci svým slabým nehtům s jejich obnovou, je na čase obohatit svou dietu o produktu bohaté na hořčík (např. pšenice, mléčné produkty, zelenina), zinek, (ryby, mořské plody, dýňová semínka a slunečnicová semínka) a vitaminy skupiny B (vajíčka, kvasinky, ryby a brambory).
V mém případě jsem vyhrála bitvu s tímto zlozvykem díky prodloužení nehtů a ceně této procedury 🙂 Moc vám doporučuji vyzkoušet jednotlivé metody, které jsem nahoře sepsala, protože si mezi nimi každý najde tu svou.
A nyní otázka pro ty, kterým se povedlo přestat s kousáním nehtů: jak se vám to povedlo? 🙂
Napsat komentář