Jaké jsou příčiny lámání nehtů? Mé způsoby zajištění si krásných nehtů a péče o kutikuly a záděry

Naše nehty to v životě nemají zrovna dvakrát snadné. Každý den je neustále vystavujeme poškození, ať už mechanickému, či chemickému. Jaké jsou nejčastější příčiny křehkých nehtů? Jak pečovat o kutikuly a záděry? Mám pro vás několik tipů.

Jaké jsou nejčastější příčiny křehkých nehtů? 

Hlavními příčinami křehkých nehtů jsou:

 • genetické predispozice
 • faktory počasí (časté změny teplot a vlhkosti, mráz, suchý vzduch)
 • nedostatek zinku, železa, křemíku a vitaminů skupiny B
 • nedostatečná hydratace rukou a nehtů
 • nevhodné pilování nehtů
 • užívání odlakovačů s acetonem
 • příliš dlouhé koupání nehtů ve vodě
 • časté vystavování se chemickým detergentům a dalším škodlivým složkám
 • práce v domácnosti bez rukavic
 • některá onemocnění (malabsorpce, hormonální onemocnění, lupénka, atopická dermatitida, diabetes, mykózy)

Můj způsob péče o nehty a kutikuly

Dieta pro krásné nehty

Nejdříve začnu tou dobrou zprávou. Potrava s obsahem zinku a železa neovlivňuje pozitivně pouze nehty, ale také naši pokožku a naše vlasy. Měli byste tak konzumovat dostatek potravin s obsahem vitaminů A, E, B1, B2, B3 a B9, zinku, železa, hořčíků, fosforu a manganu. Tyto živiny můžeme nalézt v slunečnicových a dýňových semínkách. Můžete si je např. přidávat do cereálií, smažit na pánvi či pojídat jako svačinku. Také vám mohu doporučit sezam, mák a sušené ovoce. Co se vitaminů B týče, můžete je najít v cereáliích, vajíčkách a zelenině. Hořčík a železo je v kakau. Kromě toho zkuste jíst více libového masa a ryb a pít alespoň 1.5 litru tekutin denně. Jakmile se budete řídit touto dietou, jistě se stav vašich nehtů a vlasů a vaší pokožky zlepší. První výsledky by se měly dostavit do měsíce.

Manikúra pro zkrášlení nehtů

Pokud se chcete zbavit křehkých nehtů, držte se několika pravidel:

 • nemějte nehty příliš dlouho ve vodě
 • pilujte si nehty pouze v jednom směru
 • užívejte pouze papírové či skleněné pilníky
 • před aplikací laku na nehty aplikujte kondicionér (i když si nehty nelakujete si aplikujte kondicionér alespoň jednou týdně)

Kosmetika pro zkrášlení nehtů

Vyrovnaná dieta vám pomůže hydratovat a vyživovat nehty zevnitř a kosmetika na povrchu. Jakou kosmetiku užívat? Přírodní oleje a hydratační krémy jsou k dispozici ve většině drogerií a fungují skvěle. Doporučuji ty v menších tubách.

Rukavice pro ochranu nehtů

Jak jistě všichni ví, rukavice chrání naše ruce a naše nehty před škodlivými faktory. Latexové rukavice chrání naše ruce před detergenty, zatímco klasické zimní rukavice před chladným zimním počasím. Z tohoto důvodu je nutné neprovádět domácí práce bez rukavic. Pokud si všimnete, že se venku ochladilo, vezměte si rukavice.

Jak pečovat o záděry a kutikuly?

Nehty nejsou tím jediným, co určuje vzhled našich rukou. Kutikuly a záděry to činí také. Jak o ně pečovat? Když jsou kutikuly suché, vyplatí se navštívit specialistu, který se o ně postará. Já o ně většinou pečuji z domova. Každý den po sprše si vmáčknu kutikuly ručníkem tak, aby byly méně vidět. Každé dva až tři dny si hydratuji nehtové lůžko a pokožku kolem něj pro prevenci vysušování. Ve většině případech k tomu užívám malinový olej.

Jaké jsou vaše metody péče o křehké a lámavé nehty? Dejte mi vědět v komentářích!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články, lteré vás mohou zajímat

Here you can find the related articles with the post you have recently read.